8 Ekim 2009 Perşembe

ADA'NIN ZENGİNLERİ

Four Four Two dergisi geçtiğimiz günlerde Ada'da en çok kazanan 10 teknik adamın listesini açıklamıştı. Listenin ilk sırasında yıllık 32.4 milyon Euro ile Fabio Capello var. fotoğrafta yanında oturan Erikson ise 16.2 milyon Euro ile 5. sırada. Capello bu raklamların açıklanmasından dolayı, ''Milletin işi gücü yok, bizim aldığımız 3-5 kuruşu konuşuyor'' diye Erikson'a dert yanıyor. İtalyan haklı da sayılır. Türkiye'de olsa, ne 'Demokratik Açılım', ne de 'Ekonomik kriz' konuşulurdu, gündemin ilk sırasında Capello olurdu. Köşe yazarlarına da malzeme çıkardı. Yanlız Ipswich Town'ın Roy Keane'e yıllık 29.2 milyon Euro verdiğini duyunca şaşırdım. İrlandalının 12 yıl hocalığını yapan Ferguson bile yıllık 23.8 milyon Euro alıyor. İpswichli yöneticiler bu paraya iyi bir takım kursalar, Premier lig'e yükselirler. İşte Ada'da en çok kazanan teknik adamlar:

1. Fabio Capello – İngiltere milli takımı – 32.4 milyon euro
2. Roy Keane – Ipswich Town – 29.2 milyon euro
3. Alex Ferguson – Manchester United – 23.8 milyon euro
4. Carlo Ancelotti – Chelsea – 18.4 milyon euro
5. Sven-Göran Eriksson – Notts County Futbol Direktörü– 16.2 milyon euro/Arsène Wenger – Arsenal – 16.2 milyon euro
7. Harry Redknapp – Tottenham Hotspur – 10.8 milyon euro
8. Rafael Benítez – Liverpool – 9.7 milyon euro
9. Martin O’Neill – Aston Villa – 9.7 milyon euro
10. Mark Hughes – Manchester City – 8.6 milyon euro

13 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN ANILARI

Tarih 12 Mart 1997. Noucamp'ta Barcelona ile Atletico Madrid arasında Kral Kupası finali oynanıyor. İlk maç 2 - 2 sona ermiş. Rövanşa fırtına gibi başlayan Atletico Madrid ilk yarıyı 3 -0 önde kapatıyor, Noucamp'ta sessizlik hakim. Kulübede Mourinho ile birlikte oturan Rabson oyuna müdahele ediyor ve Stoickov ile Luis Enrique'yi oyuna alıyor.
Oyundan çıkanlardan biri de Popescu, Mourinho'nun önerisi üzerine alınan Couto ve Vitor Baia da Barcelona kadrosunda. Kadroda başka kimler yok ki, Ronaldo, Figo, Abelardo, Guardiola Popescu, Luis Enrique, De La Pena, Laurent Blanc, Sergi ve Hristo Stoichkov.

Barcelona ikinci yarıda inanılmaz bir dönüşü gerçekleştiriyor ve Ronaldo (2), Figo, De La Pena, ve Pizzi'nin golleriyle karşılaşmadan 5-4 galip ayrılarak kupaya uzanıyor. Resimde Kupayı kaldıran kaptan Popescu o sezon sonu Türkiye'nin yolunu tutuyor. Fotoğraf belki sıradan bir Kupa töreni gibi ancak, karedekiler Sir Bobby Robson'u geçtiğmiz günlerde kaybettik. Türk futbolunun kulüpler düzeyindeki en önemli başarısında Popescu'nun payı çok büyük. Ronaldo ise ülkesinde kariyerini sürdürüyor.